Home ଜାତୀୟ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଜେଡି଼ୟୁ-ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାର 5 ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ

ପଢ଼ନ୍ତୁ ଜେଡି଼ୟୁ-ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାର 5 ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ

by interviewtimes
55 views
5
(2)

ଆଜି ନୀତୀଶ କୁମାର ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ 4 ଟାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଫାଗୁ ଚୌହାନଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ ତୁରନ୍ତ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ସେ 160 ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପତ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ଳେଷଣ, ତେବେ ବିଜେପିଜେଡିୟୁ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦର 5 ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ଏତେ ବଡ ଯେ ବିହାରର ରାଜନୀତି ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛି।

9 ବର୍ଷରେ ନୀତୀଶ ଦୁଇଥର ମେଣ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି

ନୀତୀଶ କୁମାର 2013 ରେ ବିଜେପି ଏବଂ 2017 ରେ ଆରଜେଡି ସହ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଉଭୟ ଥର ସେ ସରକାର ଗଠନ କରି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ କାରଣ: ସାଂସଦଙ୍କ ଅନୁପାତରେ ଜେଡିୟୁକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ନମିଳିବା

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାର ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱର ସମାନ ଅନୁପାତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାରରେ ଉଭୟ ଦଳର 16-16 ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜେଡିୟୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ବିହାର କୋଟାରୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପିରୁ ଯେତେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଛନ୍ତି, ସେହିଭଳି ଜେଡିୟୁରୁ ​​ମଧ୍ୟ କରାଯାଉ। 2019 ପରେ, ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରରେ ଜେଡିୟୁକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଜେଡିୟୁ ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଲଲନ ସିଂ ରବିବାର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ଜେଡିୟୁ ଆରସିପି ସିଂଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଜେଡିୟୁକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ: ବିଜେପି କୋଟାରୁ ବକ୍ତା ହୋଇଥିବା ବିଜୟ କୁମାର ସିହ୍ନା ଏବଂ ସିଏମ ନୀତୀଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ…

ବିଜେପି କୋଟାରୁ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ହୋଇଥିବା ବିଜୟ କୁମାର ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାର ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଅନେକ ଥର ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ବିଜୟ ସିହ୍ନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଏହି 2 ଘଟଣା

ପ୍ରଥମ ଘଟଣା: ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ରେ, ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ କୁମାର ବିଧାନସଭା ଭିତରେ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗି ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଘଟଣା: ଫେବୃଆରୀ 2022 ରେ ବିଜୟ ସିହ୍ନା ତାଙ୍କ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଲଖିସରାଇରେ କୋଭିଡ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରି ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ଉପରେ କଡ଼ା ବିରୋଧ କରିଥିଲେ।

ତୃତୀୟ କାରଣ: ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ପରେ ସଞ୍ଜୟ  ଜୈସୱାଲଙ୍କ ଜେଡିୟୁ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ  ଜୈସୱାଲ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ବିହାରରେ ହିଂସା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ନୀତୀଶ ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ଏହା କାହା ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ନାହିଁ ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିନଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା

ଚତୁର୍ଥ କାରଣ: ବିଭିନ୍ନ ନୀତି ଉପରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଜେଡିୟୁ ଏହାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରିଛି। ଜେଡିୟୁ କହିଛି ଯେୱାନ ନେସନ ୱାନ ଇଲେକ୍ସନନୀତି ବ୍ୟବହାରିକ ନୁହେଁ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରେ ବିଜେପିଠାରୁ ଜେଡିୟୁଙ୍କ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ହୋଇଛି। ଯେତେବେଳେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ବିହାରରେ ବହୁତ ବିରୋଧ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୀରବ ରହିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ସଂକେତ ମାମଲାରେ ଜେଡିୟୁର ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ ଯାହାକି ବିଜେପିର ମୂଳ ଏଜେଣ୍ଡା ଅଟେ।

ପଞ୍ଚମ କାରଣ: ସିଏମ ନୀତୀଶ ବିଜେପି କୋଟା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ… 

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାରରେ ବିଜେପି କୋଟାରୁ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ସେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚୟନରେ ତାଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଉ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟୁନାହିଁ। ଅମିତ ଶାହା ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତ ନ ନେଇ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରୁଛନ୍ତି।

ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ସିଏମ ନୀତୀଶ ବିଜେପି ଏବଂ ବିଜେପିକୁ ଅକଳିଆ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପକାଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଜେଡିୟୁ ଏନଡିଏର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସହଯୋଗୀ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଏହା ବିଜେପିକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି। ଏଠାରେ ତିନୋଟି ଘଟଣା ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଛୁ

ପ୍ରଥମ ଘଟଣା: ଜୁନ୍ 2010 ବିଜେପି ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିହାର ଆସିଥିଲେ। ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପିର ବହୁ ବଡ ନେତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପି ନେତା ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଘଟଣା: 2014 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଏନଡିଏକୁ ଜେଡିୟୁ ସର୍ବାଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ସେମାନଙ୍କର 17 ବର୍ଷର ବନ୍ଧୁତାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ତୃତୀୟ ଘଟଣା: 2002 ରେ ଗୁଜରାଟର ଗୋଧ୍ରା ଘଟଣା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଏହି ସମୟରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜେଡିୟୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଶିଥିଲା।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

You may also like

Leave a Comment