ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ୧୦୬ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଓ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସ

0
(0)

ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ୧୦୬ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଓ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସ 

ଶନିବାର ସାରା ରାଜ୍ୟରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୧୦୬ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ବିଜୁ ବାବୁ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସଫଳ ବିକାଶ ଯାତ୍ରାର ମହାନାୟକ । ଜଣେ ସାହସୀ ତଥା ବୈପ୍ଳବିକ ନେତା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଝଡର ଇଗଲ। ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଏବଂ ଆଶଲତା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍ ସୁପୁତ୍ର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଜନ୍ମ 5 ମାର୍ଚ୍ଚ 1916ରେ ଓଡିଶାର କଟକ ଠାରେ ହୋଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆର ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଏରୋନେଟିକ୍ସରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ବିଜୁ ବାବୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏୟାରୱେଜ୍ ସହିତ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭାଗ ନେଇଥିବାରୁ ସେ 1945 ମସିହାରେ କାରାଗାରରେ ଥିଲେ। ପରେ, ନେପାଳର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ଡଚ୍ ଶାସନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସଂଗ୍ରାମରେ ବିଜୁ ବାବୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଆଦର୍ଶ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ‘ଭୂମି ପୁତ୍ର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଜୁ ବାବୁ 1961 ରୁ 1963 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ 1990 ରୁ 1995 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ସେ ଏପ୍ରିଲ 17, 1997 ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି) ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Subscribe to our Newsletter

Leave a Comment