Home ରାଜନୀତି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସଫଳ ଏହି ସବୁ ଯୋଜନା, ବିଜେପି ଉଡ଼ାଉଛି ବିଜୟୀ ବାନା

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସଫଳ ଏହି ସବୁ ଯୋଜନା, ବିଜେପି ଉଡ଼ାଉଛି ବିଜୟୀ ବାନା

by interviewtimes
75 views
0
(0)

ମେ 2014 ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 2014 ମସିହାରେ, ତାଙ୍କର କରିସ୍ମାକାରୀ ନେତୃତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଜେପିର ନିରନ୍ତର ସଫଳତା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ହୋଇଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଥିଲା। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଉପକୃତ କରିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏପରି କିଛି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବା, ଯାହା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିଥିଲା।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ
ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଯେତେବେଳେ ବାପୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳତାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଲୋକମାନେ ତଥାପି ଏହାକୁ ନେଇ ଯୁକ୍ତି କରିପାରିବେ। ତଥାପି, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଅଧୀନରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତକୁ ଖୋଲା ମଳ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସହର, ରାଜପଥ ଏବଂ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରଭାବ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପାଇଁ ଲାଭ ଆକାରରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଲା ଯୋଜନା
ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ମେ 2016 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଜାନୁୟାରୀ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ 9.50 ନିୟୁତ ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ତଥା ବଞ୍ଚିତ ପରିବାରକୁ ଏଲପିଜି ପରି ସ୍ୱଚ୍ଛ ରନ୍ଧନ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇବା। ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ସରକାର ସେହି ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଠ, କୋଇଲା, ଗୋବର ପାରମ୍ପାରିକ ରନ୍ଧନ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଭଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇଛି।

ପିଏମ ଆବାସ ଯୋଜନା
ପିଏମ ଆବାସ ଯୋଜନା- ସହରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ଯୋଜନା। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଘରର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା। ଜୁନ୍ 2015 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା PM Awas Yojana Urban ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 122.69 ଲକ୍ଷ ଘର ପାଇଁ ସହାୟତା ମଂଜୁର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା
2017 ମସିହାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଉପଲବ୍ଧ । ମୋଦୀ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସହାୟତା କରାଯାଇଥାଏ। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭରୁ 30 ଅଗଷ୍ଟ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, 3,55,66,367 ଲୋକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା
2018 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଭାରତ ସରକାର ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 6 ହଜାର ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହି ରାଶି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ତିନି କିସ୍ତିରେ ଦିଆଯାଏ | ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି। 2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ସରକାର କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କିସାନ ମନ୍ ଧନ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଚଳାନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ 3000 ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

You may also like

Leave a Comment