Home ରାଜନୀତି ବିଜେପି 2024 ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଏହି 144 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି

ବିଜେପି 2024 ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଏହି 144 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି

by interviewtimes
72 views
0
(0)

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି 2024 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି। ଆଜି ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଜେପି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ଯୋଗଦେବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ବିଜେପି ସେହି 144 ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ବହୁତ କମ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବିଜେପି ଏହି ଆସନଗୁଡିକ ଉପରେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି 144 ଟି ଆସନକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

କେଉଁମାନେ ସଭାରେ ଯୋଗଦେବେ ..

ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ, ଅନୁରାଗ ଠାକୁର, ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭ୍ୟା, ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗଦେବେ। ଏହି ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହି 144 ଲୋକସଭା ଆସନ ତାଲିକାରେ ସେହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ 2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଦ୍ୱିତୀୟ କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପରିଦର୍ଶନ କରି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେପିର ସ୍ଥିତିକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ 2024 ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦଳ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଧର୍ମ, ଜାତି, ଭୌଗୋଳିକ ଅଞ୍ଚଳ, ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଏହା ପଛର କାରଣ ରହିଛି।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

You may also like

Leave a Comment