Home ଜାତୀୟ ବଦଳିବ ପ୍ୟାକେଜିଂର ନିୟମ, ଏହି ସବୁ ସୂଚନା ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ

ବଦଳିବ ପ୍ୟାକେଜିଂର ନିୟମ, ଏହି ସବୁ ସୂଚନା ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ

by interviewtimes
64 views
0
(0)

ଏଫଏମସିଜି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଏହି ନିୟମ ଏବେ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ଜାନୁୟାରୀ 1, 2023 ରୁ ସରକାର ‘ନୂତନ ପ୍ୟାକେଜିଂ ନିୟମ’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଡିସେମ୍ବର 1, 2022 ରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ନୂତନ ପ୍ୟାକେଜିଂ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷୀର, ଚା, ବିସ୍କୁଟ, ଶିଶୁ ଖାଦ୍ୟ, ଡାଲି, ବୋତଲ ପାଣି, ଖାଇବା ତେଲ, ମଇଦା), ସିମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଗ, ରୁଟି ଏବଂ ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ସହିତ 19 ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ୟାକେଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ ତାରିଖ ଏବଂ ଉତ୍ପତ୍ତି ଦେଶ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ପାଦ ପରିମାଣ ସୂଚନା …

ନୂତନ ନିୟମରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଉତ୍ପାଦର ପରିମାଣର ଓଜନ ସାଧାରଣ କିମ୍ବା ଓଜନଠାରୁ କମ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ମିଲି ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନ ବଣ୍ଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ electronic ଦ୍ୟୁତିକ ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ଜାରି କରିଛି। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ 15 ରେ କିମ୍ବା ପରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ୟାକେଜିଂ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସହିତ ଏକ QR କୋଡ୍ ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ୟାକେଜିଂର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ସୂଚନା…

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଲିଗାଲ୍ ମେଟ୍ରୋଲୋଜି (ପ୍ୟାକେଜ୍ କମୋଡିଟିସ୍) (ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଶୋଧନ) ନିୟମ, 2022 ନାମକ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି QR କୋଡ୍ ଆକାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେବେ ସୂଚନା ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗର ଏକ ଅଂଶ ହେବା ଉଚିତ୍।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଏବଂ ବିଭାଗଗୁଡିକୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି କହିଛି ଯେ ଜୁଲାଇ 15 ତାରିଖ ପରେ ଉତ୍ପାଦନ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକ୍ କିମ୍ବା ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉତ୍ପାଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ଉତ୍ପାଦର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ; ଏହିପରି ତାରିଖ ଉତ୍ପାଦକ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକର୍ କିମ୍ବା ଆମଦାନୀକାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉପରେ ଥାଇପାରେ ଏବଂ ଏହି ଘୋଷଣା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଠିକଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ପାଇଁ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବ। “

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

You may also like

Leave a Comment