ପିଏମ ମୋଦି ପାଇପାରନ୍ତି ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର! ନୋବେଲ କମିଟିର ଡେପୁଟି ନେତାଙ୍କ ବୟାନ ବଢ଼ାଇଲା ଉତ୍କଣ୍ଠା

0
(0)

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର? ଏନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର କମିଟିର ଡେପୁଟି ଲିଡର ଆସଲେ ଦୋଜ୍ ଏନେଇ ବଡ଼ ବୟାନ ରଖିଛନ୍ତି।

ବଢ଼ୁଛି ମୋଦିଙ୍କ ଭୂମିକା
ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱରର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ନିରପେକ୍ଷତା ବଜାୟ ରଖିବାବେଳେ ଭାରତ ଉଭୟ ଦେଶ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା। ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଫୋରମରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୋଜିବାକୁ ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରିଛି। ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଉଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ କାହାକୁ ଲାଭ ଦେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ନହେବା। ଏହି ସମୟରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ନୀତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର କମିଟିର ଡେପୁଟି ନେତା ଆଶଲି ଟୋଜୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଅତି ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ନିଆଯାଏ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ଟୋଜୋଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଶଂସା ପାଇବା ପରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱକୁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ଆବଶ୍ୟକ

ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର କମିଟିର ଡେପୁଟି ନେତା ଆସଲେ ଦୋଜ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସେ କିପରି ଭାବରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥିଲେ ତାହା ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧର ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ସେ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱ ଏପରି ନେତାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ରାଜନେତା ଏବଂ ସେ କିପରି ଭାବରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରୁଛନ୍ତି, ସେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଜଣେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହୋଇପାରିବେ।

ବିଶ୍ୱ ଭାରତରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ 

ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର କମିଟିର ଡେପୁଟି ଲିଡର ଆସଲେ ଦୋଜ୍  କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚୀନ୍, ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ଶାନ୍ତି ବାର୍ତ୍ତା ଦୋହରାଉଛନ୍ତି। ଭାରତ କେବଳ ସେହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱ କଲ୍ୟାଣ ସମ୍ଭବ। ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ନେତା ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ |

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Subscribe to our Newsletter

Leave a Comment