କୁଶୀନଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଆଜି ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

0
(0)

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଭୁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପାରିନିର୍ଭାନା ସ୍ଥାନରେ କୁସିନାଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ – ବାଣିଜ୍ୟ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପାଇଁ ତିନୋଟି ମାର୍କର ପଛରେ ବୌଦ୍ଧ ସର୍କିଟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସରକାରୀ ପ୍ରକାଶନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମହାପ୍ରୀନୀରଭାନା ମନ୍ଦିରରେ ଅଭିଧାମ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେ କୁଶୀନଗରରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା ଏବଂ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ। ଏହା ସହିତ ପବିତ୍ର ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ଆଣିଥିବା ସମେତ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ ତଥା ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଏକ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଯୋଗଦେବେ।

କୁଶୀନଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କଲମ୍ବୋରୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ବିମାନ ଅବତରଣ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ୧୨ ଜଣିଆ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ଶହେରୁ ଅଧିକ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ ତଥା ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଏକ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରତିନିଧୀ ଯୋଗଦେବେ। ଏହି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ନିକଟା (ଆଦେଶ) ଅର୍ଥାତ୍ ଆସଗିରିଆ, ଅମରପୁରା, ରାମାନା, ମାଲୱାଟ୍ଟା ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ନାମଲ ରାଜପାକେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାରଙ୍କ ୫ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଆନୁମାନିକ ୨୬୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏହା ଘରୋଇ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମହାପାରିରିନଭାନା ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସହଜ କରାଇବ।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Subscribe to our Newsletter

Leave a Comment