ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ମିଳିଲା ନୂତନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ : ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରଠାରୁ 2023 ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବେ କୋଚ

0
(0)

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିକେଟର ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର କୋଚ୍ ହେବେ। ସେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବେ। ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ସମୟରେ ଦ୍ରାବିଡ କୋଚ୍ ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।

ଦୁବାଇରେ ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। 2023 ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରାବିଡ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରହିବେ। ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପାରାସ ମାମ୍ବ୍ରେଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କୋଚ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 2023 ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଚ ହେବା ସହ 10 କୋଟିର ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି । ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସହିତ ଶେଷ ହେବା ପରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହେବେ। ଦ୍ରାବିଡ଼ ଏହି ଭୂମିକା ପାଇଁ 10 କୋଟି ବେତନ ନେବା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶିତ । ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ବର୍ଷିଆ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ବାର୍ଷିକ ବେତନରେ 5.5 ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ଏହାର ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଦ୍ରାବିଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ (ଏନସିଏ) ର ସଭାପତି ଅଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ସମୟରେ ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହେବେ। ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏନସିଏ ମୁଖ୍ୟ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ।

ଏଥି ସହିତ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ପାରାସ ମମ୍ବ୍ରେଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କୋଚ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭରତ ଅରୁଣଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ। ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍ ଆର ଶ୍ରୀଧରଙ୍କ ବଦଳି ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ବିକ୍ରମ ରାଠୋର ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରହିବେ। ଦ୍ରାବିଡ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ଥିଲେ।

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୋଲିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭରତ ଅରୁଣ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ ଆର ଶ୍ରୀଧରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ 2017 ରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଚୁକ୍ତିନାମା 2019 ରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଦେଶୀ ମାଟିରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସିରିଜ ଜିତିଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହି ଟୁର୍ ପାଞ୍ଚ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ 2-1ରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା। ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଦଳକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Subscribe to our Newsletter

Leave a Comment